fb

Veterán klub Sedlčany

Sedlčanská kotlina

Sedlčany- Město motorismu

 

,,To nejlepší, co v motokrosu máme, uvidí diváci v Sedlčanské kotlině.“ To byla jakási předpověď vynikajícího motokrosového závodníka Jaromíra Čížka. A to se také vyplnilo.

Opravdovým dějištěm motocyklového sportu se kotlina stala v roce 1953. Po několika ročnících místních závodů se začaly pořádat závody oblastní a od roku 1958 Mistrovství ČSSR. Vítězem se stal Jaroslav Kmoch, o rok později Jaromír Čížek a v roce 1960 Miloslav Souček. V roce 1961 se Sedlčanská kotlina poprvé otevřela zahraničním závodníkům. Vítězem se stal švédský závodník Torsten Hallman. V roce 1962 zlatý věnec vyhrál Vlastimil Válek.

V roce 1964 se třetí mezinárodní závod stal jakousi zkouškou, zda ,,kotlina bude schopná“ uspořádat světové mistrovství. Organizátoři předešlých závodů přesvědčili, že umí a světové mistrovství jim bylo svěřeno.

V červnu 1965 desetitisíce diváků přihlížely světovému mistrovství ve třídě do 500 cm3. Zvítězil závodník NDR Paul Friedrichs, druhý byl Karel Pilař a třetí místo obsadil Josef Hřebeček – všichni na strojích ČZ. V roce 1966 bylo na kotlině Setkání mistrů – zvítězil Petr Dobrý. V této době mají Sedlčany ve světě motorismu dobré jméno. Vedle Švédska, Itálie, Rakouska, NDR, SSSR, Francie, Anglie, Luxemburska a Švýcarska je zapsáno Československo. Druhé mistrovství světa ,,pětistovek“ se jelo v roce 1967. Tentokráte zlatý věnec dostal Paul Friedrichs, stříbrný Jeffrey Vincent Smith z Anglie a zelený Roger De Coster z Belgie. Jezdec Friedrichs a Roger De Coster jezdili na strojích ČZ.

 

V roce 1975 se stává Sedlčanská kotlina dějištěm jednoho z největších úspěchů motokrosového sportu u nás. Tehdy družstvo ve složení: A. Baborovský, Z. Velký, J. Churavý a M. Nováček vítězí ve slavném Motokrosu národů na motocyklech ČZ, upravených pro tento závod doslova „na koleně“. Porážejí celý svět a odvážejí si tak ze Sedlčan pohár mistrů světa. Druzí končí Belgičané, třetí družstvo Anglie.

V roce 1986 spatřil velký počet diváků velkou motokrosovou akci „Setkání mistrů světa“. Ten den si do Sedlčan přijíždějí zavzpomínat na dobu své největší slávy jezdci zvučných jmen, jako jsou: V. Válek, J. Chára, F. Höffer, Z. Polánka, K. Pilař, M. Souček, J. Kmoch, E. Krajčovič. Ze zahraničních pak: S. Lundin, J. Robert, T. Hallman, P. Friedrichs, V. Arbekov, a mnoho dalších. Při závodění pak dokazují, že jízda v terénu jim i přes svůj mnohdy pokročilý věk jde stále skvěle.

Od roku 1987 se kotlina mění. Je útlum motocyklového sportu a začíná doba Rallycrossová. Budována je speciální trať pro tyto závody, současně vzniká i dráha autocrossová. V 90. letech se ze „starého“ automotoklubu tvoří nové seskupení Autoklub RAC Sedlčany. Tento klub vládne Sedlčanské kotlině dodnes.

Na kotlině se již odjelo několik desítek kvalitně obsazených rallycrossů a autocrossů. Dosavadní vrchol automobilového sportu na Sedlčanské kotlině se odehrává v roce 1999 a 2001, kdy zdejší trať hostí Mistrovství Evropy v Rallycrossu. Závody zóny střední Evropy v rallycrossu a mezinárodní mistrovství ČR v rallycrossu a autocrossu se jezdí dodnes.

Pro svou unikátní rozlohu, kdy divák vidí celý průběh závodu, se Sedlčanská kotlina stala ve své historii svědkem mnoha dalších sportovních odvětví jako je: sidecarcross, supermoto, závody do strmého vrchu, motoball, crosscountry, speedcross. V Sedlčanech vzniká hobby trabantcross, dále se zde pořádá hobby autorallycross a Off Road Trial. V této disciplíně hostí Sedlčanská kotlina v roce 2011 dokonce Evropský šampionát.

Kotlina patřila také sportům nemotorovým jako: cyklotrial, bicross, závody horských kol. Dokonce distanční závod, což je jezdecká disciplína, ve které koně překonávají značné vzdálenosti. V 80. letech si na kotlině našla své místo Sedlčanská pouť. Zaznělo zde i několik rockových koncertů, vystoupení kaskadérů a auto moto burz, jejíž tradice byla v roce 2011 obnovena místním Veterán klubem. Pořadatelé ze Sedlčanské kotliny pořádali sportovní podniky i mimo svůj areál. Byly to závody motokár, několik mototoristických soutěží a závodů rallye. 

Poslední velkou motokrosovou akcí na Sedlčanské kotlině bylo Setkání mistrů světa v roce 2015. Rovněž tato akce se nesmazatelně zapsala do bohaté historie Sedlčanské kotliny. 

Sečteno a podtrženo, sedlčanští pořadatelé ve své bohaté historii nikdy nezaháleli.

 

Informace o součastnosti Sedlčanské kotliny najdete na kotlina-sedlcany.cz.